چطور یک پدر خوبی باشیم + ویژگی های یک پدر  خوب و نمونه 

چطور پدر خوبی باشیم

در گذشته مفهوم پدر خوب کمتر مطرح میشد. وفقط پدران به تربیت پسران خود میپرداختند. و به این صورت بود که پدر باید سرد وگرم روزگار را به پسران خود می آموخت و پسران را برای برخورد با چالش های بزرگ زندگی دعوت میکرد. و یا امکان داشت که شغل پدری را به آن ها آموزش میداد.

اما در این روزها وضعیت فرق کرده با تحقیقات روانشناسان. که درباره فرزند پروری و تربیت درست و سالم فرزندان است. نقش پدران را در تربیت فرزندان تغییر داده است .

نتیجه تصویری برای چطور یک پدر خوبی باشیم

نقش پدران نسبت به تغییر جنسیت و سن کودک تغییر میکند . و همچنین مادران هم روی نقش پدری و تربیت آن ها تاثیر دارد .

پدارن مجبور نیستند که به طور یک دفعه مسئولیت های پدری را بیاموزند لازم است بیان شود. که نقش پدری خیلی سخت است و  باید با تمرین و یاد گیری این ها را بیاموزد. این تمرین ها را میتواند در کلاس های مخصوص بارداری  و بچه دار شدن بخشی از این اطلاعات را بیاموزند. این را درنظر بگیرید که وقتی ازدواج کردید نمیدانستید چطور به عنوان یک همسر خوب و شایسته باشید. تا اینکه در کنار همسر تان به همسری نمونه و ایده آل تبدیل شدید .

برای تربیت نمونه فرزندان هم به همین صورت است مثلا فکر کنید که قرار است به فرزندتان رانندگی را بیاموزید یا درس خواندن یا حتی شغل مناسب با او و این را توجه داشته باشید. که در هر زمانی که برسیم به آن موقعیت حتما با کتاب ها و روانشناسان و راهنمایی هایی که وجود دارد حتما میتوانید به آن ها کمک کنید .

وقتی قبل از به دنیا آمدن فرزندتان  اگر در رابطه با پدر خودتان دارای مشکلی هستید حتما با مشاور و یا روانشناسی در این رابطه صحبت کنید. زیرا این باعث میشود. که رابطه خودتان با فرزندتان بهتر شود . این تجربیات از شما یک پدر خوب برای فرزندتان میسازد.

ویژگی های یک پدر  خوب و نمونه 

 

برای فرزندانتان وقت بگذارید .

فرزند شما از این موضوع که متراژ خانه شما چقدر تغییر کرده؛ یا اینکه چقدر حساب بانکی شما تغییر کرده. کودکان فقط از اینکه به پارک بروند شما در شب در کنار آن ها شام بخوری فکر میکنند. و دوست دارند در کنار آن ها باشید. پس این نکته را که برای کودکانتان وقت بگذارید. را اصلا فراموش نکنید . اگر مشغله کاری دارید. باید با حداقل یکروز برای فرزندتان وقت بگذازید و اورا به تفریح و یا پیش او بمانید .

در رویداد های مهم مربوط به او حضور داشته باشید .

گرچه یک روز در هفته را با توجه به مشغله کاری خالی میکنید. ولی این را مد نظر داشته باشید. که در روزهای مهم زندگی فرزندانتان مانند روز مسابقات ، روز اول مدرسه یا هر مراسمی که برای فرزندتان مهم است. باید کار های خود را طوری تنظیم کنید که در کنار او باشید .

پدر خوب و نمونه میگوید ببخشید.

تصور تمام افراد از پدرانشان به ای صورت است. که پدر هیچ کار اشتباهی انجام نمیدهد. و تمام کارهای او حق است. این نکته را در نظر بگیرید که اگر دارای فرزندی شدید . و اگر کار اشتباهی انجام داده اید. و دل فرزندتان را شکسته اید. حتما از او معذرت خواهی کنید. با این کار باعث میشوید فرصت این که  موضوع عذر خواهی را به فرزندتان بیاموزید.

پدر خوب ونمونه، اول پدر است ،بعد دوست.

به احتمال زیاد این موضوع را بار ها شنیده اید. که میگویند باید برای فرزندانتان دوست باشید. اما این نکته اصلا فراموش نکنید که در دوستی با فرزندتان اصلا افراط نداشته باشید. دوست باشید ولی قبل از اینکه دوست باشید. باید در درجه اول به عنوان پدری نمونه باشید. پدری که در خطر میتواند به فرزندش کمک های زیادی کنید .

عشق ورزیدن به فرزندتان.

بدون هیچ قید و شرطی به فرزندان خود عشق بورزید . این موضوع را مدنظر داشته باشید و یقیین داشته باشید که فرزندانتان اگر به انها محبت کنید هرگز دچار ناهنجاری نمیشوند و به این ایمان داشته باشید که فرزندانی که محبت پدران را دارند به احتمال زیاد موفق تر از کودکان دیگر هستند .

درس ها مهم را به فرزندان خود بیاموزید.

این نکته را توجه داشته باشید که باید اتفاق های مهم زندگی  را به خوبی به فرزندانتان بیاموزید. و درس های مهم را به آنها یاد بدهید. این درس ها در تمام رده های سنی فرق میکند. در کودکی که هنوز درس های زیادی را آموزش ندیده است. باید استفاده درست از دستشویی درست مسواک زدن و خیلی مسائل دیگر را بر اصول درست به آن ها بیاموزید و این درس ها برای دختران و پسران متفاوت است .

با فرزندان خود برنامه مسافرت بگذارید.

اگر میخواهید با فرزند خود به مسافرت بروید. یک مسافرت به جنگل یا ساحل را در کنار فرزند خود تجربه کنید (البته همسر خود را هم به این سفر ببرید ). این سفر را به طوری جذاب بسازید. که این سفر به نام “سفر با بابا” ثبت بشود و هر سال از آن یاد کنید .

نتیجه تصویری برای با فرزندان خود برنامه مسافرت بگذارید.

خشونت به خرج ندهید.

وقتی از یک موضوع ناراحت هستید. اصلا این ناراحتی شما نباید باعث شود. که شما فرزندتان را هل دهید. و یا به او آسیب بزنید .این خشونت بر روی روح و جسم کودک اثر میگذارد. اگر این خشونت رخ بدهد باعث میشود. که کودکان شما راه نزدیک شدن به شما بسته میشود. و دیگر با شما ارتباط برقرار نمیکند .اگر میخواهید که احترام شما را همیشه وجود داشته باشد. اصلا به فرزندان و همسر خود با خشونت برخورد نداشته باشید .

خودتان را الگوی فرزندانتان قرار دهید.

اگر میخواهید که فرزندتان از شما الگو بگیرند. به این نکته توجه داشته باشید. که همه رقتار های خوب را انجام دهید. وتا فرزند از آن الگو بگیرد. و این جمله که ” به آنچه میگویی عمل کن ” را شعار اصلی زندگی خود قرار دهید .

با مادر فرزندانتان با احترام برخورد کنید.

نشانه ای از پدر خوب بودن این  است که اگر به مادر فرزندانتان احترام بگذارید و در کنار او احساس خوشحالی و شادی داشته باشید. و به او عشق  بورزید باعث میشود. تا فرزندتان به همسرتان احترام بگذارد. ولی بالعکس این را تصور کنید. که اگر شما به موضوع اهمیت نداشته باشید. فرزندانتان به این موضوع فکر میکند که وقتی شما احترام نگذارید پس او هم به همسر شما احترام نمیگذارد .

راهنمای فرزند خود باشید نه بهترین دوست او.

فرزند شما دوست صمیمی شما نیست. او علاوه بر اینکه به خوراک ، پوشاک ، و غیره نیاز دارد. به این که شما آینده نگری و هوش و قدرت بالایی هم دارید حساب باز میکند .

این مسئله به شما کمک میکند تا بتوانید رابطه خود با فرزندتان را بیشتر و بهتر بکنید .

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا