چگونه در فایل های پی دی اف (PDF) کلمات فارسی را جستجو کنیم

چگونه در فایل های پی دی اف (PDF) کلمات فارسی را جستجو کنیم

جستجو کلمات فارسی در فایل PDF یکی از مشکلات اکثر کاربران این نرم افزار کاربردی است. با توجه به حجم بالای استفاده از فایل های PDF پیدا کردن پاسخ این مشکل می تواند مشکلی خیلی از افراد را حل کند. در مطلب پایین قصد داریم راه حل های این مشکل را به شما آموزش دهیم. اگر شما نیز به دنبال راه جستجو کلمات فارسی در فایل PDF هستید با حالیشه همراه باشید.

در ابتدا بگذارید مقداری در مورد فایل های PDF به شما توضیح دهیم. PDF مختر شده عبارت Portable Document Format (قالب سند قابل حمل) است. ایجاد کننده این فرمت شرکت ادوبی می باشد. شرکت ادوبی برنامه ای تحت عنوان Adobe Reader را به‌طور رایگان در اختیار کاربران قرار داد. و سرانجام پی‌دی‌اف توانست با شکست برخی از رقبایش به اولین استاندارد غیرقابل تغییر ثبت اسناد تبدیل شود.

یکی از نکات مثبت فایل های PDF امنیت بالای آن است. در واقع شما به عنوان ایجاد کننده یک فایل PDF می توانید خواننده را از چاپ آن منع کنید. و اجاز ه ندهید که چیزی که به آن اضافه کند یا کم کند. و حتی می توان قابلیت کپی کردن از فایل PDF را هم از روی آن برداشت. امکان قرار دادن رمز عبور از دیگر ویژگی های فایل های پی دی اف می باشد.

حال که شما را با ویژگی های مثبت فایل PDF آشنا کردیم. بهتر است به سراغ راه حل های مشکل مورد نظر خودمان برویم. گاهی ممکن است یک فایل با تعداد صفحات بالا داشته باشید و بخواهید متن یا کلمه ای را در آن جستجو کنید. برای این کار می توانید یکی از روش های زیر را انتخاب کنید.

روش اول

برنامه ی Adobe Acrobat را نصب کنید. فایل مورد نظر را باز کنید ( حتماً با این برنامه باز شود) سپس همزمان دکمه های Ctrl+F (در ویندوز) و command+F (در مکینتاش) فشار دهید.یک کادر کوچک نمایان می شود که می توانید کلمه مورد نظر را نوشته و دکمه اینتر را بزنید.سپس کلمات مورد نظر در سرتاسر فایل بصورت هایلایت نمایش داده می شود.

روش دوم

شما می توانید از جستجوی پیشرفته در فایل های PDF استفاده کنید. برای این کار بعد از باز کردن فایل با برنامه Adobe Acrobat  سه کلید ctrl+Shift +F (در ویندوز) را به صورت همزمان (در مکینتاش Command+Shift+F) بفشارید. بعد از فشردن این سه کلید کادری باز می شود. که قابلیت های بیشتری را برای جستجو در اختیارتان قرار می دهد. با این کار به کلمه یا عبارت مورد نظر خود نزدیکتر می شوید.

در کادر باز شده می توانید با انتخاب گزینه ی All PDF Documents in وانتخاب مسیر فایل های پی دی اف، کلمه مورد نظر را در تمام فایل های پی دی اف رایانه خود جستجو کنید.

در قسمت بعد چند گزینه وجو دارد که در ادامه با آنها آشنا می شویم :

  •  whole words only: با انتخاب این گزینه فقط و فقط کلمه ی مورد نظر جستجو خواهد شد (و از جستجوی کلمات نزدیک به مورد شما جلوگیری می کند)
  •  case sensitive:  با انتخاب این گزینه دقت در بزرگ و کوچک بودن حروف عبارت نیز در جستجو لحاظ می شود.
  • include comments و include bookmarks: با انتخاب این گزینه ها، جستجو دربوکمارک ها و نظرات موجود در سیستم هم انجام می شود.
  •  stemming: این گزینه نیز در ریشه یابی کلمات تأثیر بسزایی دارد.

پس از انتخاب گزینه های مورد نظر و زدن تیک های آنها کلید search را کلیک کرده تا نتایج نمایش داده شود.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا