گلاب چه انواعی دارد و طرز تهیه آن ها چگونه است؟

انواع گلاب چیست و طرز تهیه آن ها چگونه است؟

گلاب را می توان به عنوان معروف ترین و پرمصرف ترین عرقیات گیاهی در ایران شناخت. یکی از معروف ترین گلاب های ایران گلاب کاشان است. از گلاب در مصارف زیادی از جمله پخت و پز ، آرایشی و درمانی استفاده می شود. ولی بیشترین مصرف آن در پخت و پز است.

گلاب از آب و گل محمدی تازه و طی یک فرآیند تقطیر به دست می آید. در این فرآیند هرچه میزان گل محمدی استفاد شده بیشتر باشد طعم و عطر محصول نهایی بیشتر می شود. به عبارتی گلاب دست آمده از آن مرغوب تر خواهد بود.

فرآیند کلی تهیه گلاب به این صورت است که مقدار مشخصی گل محمدی را درون دیگ آب جوش می ریزیم. سپس در آن را می بندیم تا فرآیند تقطیر و گلاب گیری شروع شود. بعد از زمانی مشخص از این فرآیند گلاب به دست می آید.

در مطلب پایین قصد داریم شما را با انواع گلاب و طرز تهیه آن آشنا کنیم. با حالیشه همراه باشید.

انواع گلاب چیست و طرز تهیه آن ها چگونه است؟

نحوه ساخت عرق گیاهی ممتاز (سنگین)

به گلاب ممتاز گلاب سنگین یا درجه یک هم گفته می شود. برای تهیه این گلاب به 80 لیتر آب نیاز داریم که آن را درون یک دیگ می ریزیم. سپس این مقدار آب را جوش می آوریم. بعد از به جوش آمدن آب چیزی در حدود 30 تا 35 کیلوگرم گل محمدی به آن اضاقه می کنیم تا فرآیند تقطیر را انجام دهیم. بعد از عمل تقطیر حدود 40 لیتر گلاب ممتاز یا سنگین بدست می آوریم.

نحوه ساخت عرق گیاهی سبک

برای تهیه گلاب سبک مانند ممتاز ابتدا 80 لیتر آب را درون دیگ می ریزیم و سپس آن را به جوش می آوریم. بعد از جوشیدن آب حال به آن گل محمدی اضافه می کنیم. ولی این بار تنها 10 تا 20 کیلوگرم گل محمدی تازه درون دیگ می ریزیم. بعد از آن صبر می کنیم تا عمل تقطیر انجام شود.

این نوع گلاب به علت استفاده کمتر از گل محمدی به نسبت حالت ممتاز دارای قیمت پایین تری هست. که البته عطر و کیفیت این نوع نسبت به ممتاز نیز پایین تر است.

طرز تهیه عرق گیاهی دو آتیشه

طرز تهیه گلاب دو آتیشه همان طور که از نامش پیداست از دو فرآیند تقطیر بدست می آید. به طور ساده تر بعد از این که در یک فرآیند تقطیر آب را با گل محمدی ترکیب کرده و گلاب به دست آوردیم. گلاب حاصله را دوباره درون دیگ می ریزیم و مجددا به آن گل محمدی اضافه می کنیم. سپس عمل تقطیر را انجام می دهیم تا گلاب به دست آید. به گلاب حاصله از مرحله دوم دو آتیشه گفته می شود.

گلاب دو آتیشه غلظت بالایی دارد حتی بیشتر از ممتاز و این غلظت باعث تلخی و گسی آن می شود. به همین دلیل این نوع گلاب مورد پسند اکثر مردم نیست.

طرز تهیه گلاب سه آتیشه

باید بگوییم درست حدس زدید. هرگاه فرآیند تقطیر برای بار سوم انجام شود به آن گلاب سه آتیشه گفته می شود. به عبارت ساده تر از تقطیر گلاب دو آتیشه و آب گلاب سه آتیشه به دست می آید. این نوع از گلاب بسیار کم تولید می شود زیرا مصارف بسیار محدودی دارد.

طرز تهیه گلاب پس آب

بعد از عمل تقطیر برای تهیه گلاب در داخل دیگ تفاله های گل محمدی باقی می ماند. حال اگر بر روی این تفاله ها دوباره آب ریخته شود و عمل تقطیر دوباره صورت گیرد یک گلاب رقیق به دست می آید. به این گلاب ، گلاب پس آب گفته می شود. که همان طور که معلوم است از عطر و کیفیت پایینی برخوردار است.

سخن پایانی

گلاب را می توان تقریبا در یخچال هر ایرانی پیدا کرد. این محصول در کنار عرقیاتی مانند عرق نعنا بیشترین فروش را در عطاری ها دارد. شاید طعم و عطر این محصول باعث مصرف زیاد آن در خانه ها شده است. ولی با این حال نباید از خواص درمانی این محصول راحت گذشت. در مطلبی جداگانه به فواید این محصول پرمصرف خواهیم پرداخت تا شما را بیشتر با خواص این عرق گیاهی آشنا کنیم.

نظر شما در مورد این محصول چیست؟ شما در چه مواردی از آن استفاده می کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا